אסור לנו לוותר

 

שמעון מנדס

 

 

לאחרונה שני עתונאים-מזרחנים בכירים שלנו, הביעו דעתם בנושא ישראל והחמאס. הראשון היה אהוד יערי מערוץ 2, שאמר כי לחמאס יש יעד אחד ברור להביא לחורבן ישראל לפי תורת השלבים. החמאס לא יצהיר זאת בפרהסיה, אבל יחתור לזה. לכן להערכתו, צריך לעשות הכל כדי שהחמאס לא ישרוד כממשלה יותר מחצי שנה.


מן העבר השני, קראנו את הראיון שהעניק איסמעיל הנייה, לעתונאי דני רובינשטיין בעתון "הארץ". בראיון, ראש הממשלה הפלסטיני היה מאד סימפטי, ואמר כי בסך הכל הוא מבקש לתת לאנשי השטח לבוא בדברים עם עמיתיהם הישראלים, כדי שהחיים יוכלו להימשך. ודני רובינשטיין תומך בגישתו "החדשה" של ראש הממשלה הפלסטיני, מן הטעם הפשוט, לדעתו, אולי המציאות תיצור דינמיקה חדשה.


ונשאלת השאלה: מה עושים ? האם לקבל את דעתו של יערי, או להעדיף עליה את דעתו של רובינשטיין. אני הולך עם אהוד יערי. שכן, אהוד יערי אמר את הדברים, לאחר שבדק וחקר את נושא המאוויים והיעדים של החמאס – לאור המציאות החדשה, שהחמאס ניצח בבחירות – לאורך ולרוחב כל שדרת המנהיגות ואנשי השטח של החמאס. ואילו דני רובינשטיין, הביא דברים בשם אומרם של המנהיג הפלסטיני, שנקלע למשבר קיומי קשה ומחפש מפלט. זו למעשה מטרת הראיון של המנהיג הפלסטיני.


ההגיון המערבי הדמוקרטי אומר, שאם אתה מסייע  לארגון הנמצא במשבר קיומי, חזקה עליו שאותו ארגון ישיב לך טובה בהמשך הדרך. מה ששלמה המלך אמר בספר "משלי": "שלח לחמך על פני המים, כי ברוב הימים תמצאנו". כך עשינו בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת עם יאסר עראפאת. אש"ף היה על סף פשיטת-רגל טוטאלית. באו יוסי ביילין ושמעון פרס, ויזמו את הסכם אוסלו והצילו את אש"ף. וההמשך ידוע.


מי שצריך היה להיות ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית הוא מחמוד אל-זהאר. אבל בגלל שיש לו תדמית היטלריסטית, החמאס העדיף להציב בראשו את איסמעיל הנייה, שהוא יותר סימפטי. היעדים לא השתנו, רק הבובה המובילה.


נשיא מצרים מתכנן להזמין את מחמוד עבאס ואהוד אולמרט לוועידת פסגה בשרם אל-שיח´. הנשיא המצרי מקווה להצליח לשכנע את ראש ממשלת ישראל להסכים להניע את העגלה עם הסוסים הנוכחיים. דהיינו, שאנחנו לא נתעקש שהחמאס כממשלה, יכיר בהסכמים קודמים, ושאנחנו לא נתעקש אל פירוק הנשק וכו´.


המענין הוא שלאורך כל הדרך בהסכמים עם הערבים, תמיד היינו אנחנו שנדרשנו לעשות מחוות וויתורים, בנושאים עקרוניים, שמשום מה הצד השני לא ראה בהם חשיבות. די אם אני אזכיר למשל, את הסכם הפסקת האש עם מ צרים בתום מלחמת ההתשה בשנת 1970. בהסכם נקבע מפורשות שמצרים לא תשנה שום דבר מהותי לאורך התעלה, כגון הזזת טילי קרקע-אוויר. המצרים חפרו עמדות והזיזו טילים, וארה"ב אמרה לנו שעל זה לא עושים ענין גדול ולא יוצאים למלחמה. את המחיר שלמנו כמובן ביום הכפורים של 1973.


נשיא מצרים, חוסני מובארק, יודע היטב, כי תכלית השארת תשתית הטרור, היא המקבילה להזזת הטילים המצריים ב-1970. ולכן הוא יעשה הכל כדי לשכנע את ראש ממשלתנו, לעקוף את הבעיה "הקטנה", שיסכים להכנסת ארגוני הטרור כיחידות בטחון, על נשקן ודגלן, אל הרשות הפלסטינית.


הפעם אסור לנו לוותר. אסור לנו להסכים שהממשלה הפלסטינית תתנהל בצורה דו-ראשית. אסור לנו לוותר על ההתנייה שממשלת החמאס חייבת, כממשלה נבחרת, להכיר בהסכמים קודמים שהרשות הפלסטינית חתמה אתנו. ומעל לכל אלה, אסור לוותר על פרוק הטרור הפלסטיני מנשקו.